Funderar ni på att starta företag tillsammans?

Ring och boka tid för kostnadsfri rådgivning!

 

Fyrbodal tfn. 0705-92 90 95

Sjuhärad tnf. 033-435 79 20

Skaraborg tfn.0515-155 50

 

Vi är företagsrådgivare för alla som vill starta kooperativa företag.

 Vi kan bredband!

 

 

 

 Vi kan bredband!

 

 

 

Aktuellt

Äldre inlägg

Den sanna historien om Fröken Frimans krig

SVT´s dramaserie ”Fröken Frimans Krig” har slagit publikrekord och snart kommer en ny säsong som bygger på kvinnornas liv i början av 1900-talet.
Nu välkomnar vi er att komma och lyssna på författarna till boken som ligger till grund för Tv-serien.


Ägarsamtal – medlemsnytta

Coompanion Skaraborg är på en round trip och träffar alla sina medlemmar, resan hade sin start i augusti och vi planerar att vara klar under hösten/vintern 2017.

Vad kan Coompanion hjälpa dig med?

Dubbelt så roligt och hälften så svårt – klart ni förverkligar er idé tillsammans!

Kostnadsfri rådgivning

  • Vi är experter på kooperativt företagande och ekonomiska föreningar
  • Vi hjälper er med allt från att vässa en idé till budget, avtal och affärsplaner.
  • Vi erbjuder kostnadsfri rådgivning upp till 8 timmar.

Ett kooperativ är ett företag som drivs i syfte att främja medlemmarnas ekonomiska intressen genom deras deltagande i företagets ekonomiska verksamhet som kund, leverantör, anställd.

Den som deltar skall få vara med och äga.

Kooperation kombinerar demokrati med affärsutveckling och socialt ansvar.

Varje medlem har en röst!

De 7 kooperativa principerna ligger till grund för kooperationen.


 

 

Coompanion Väst

Coompanion är företagsrådgivaren för alla som vill starta  företag tillsammans.

Vi finns på 25 platser i landet.

Coompanion ger er som vill förverkliga företagsidéer tillsammans skräddarsydd information, företagsrådgivning och utbildning – från idé till framgångsrikt företagande.

Coompanion arbetar även med affärsutveckling för ideella föreningar och med att stötta den sociala ekonomins aktörer.

Vi ägs och styrs lokalt av sammanlagt 900 medlemsorganisationer.

Vi tror på demokratiskt företagande, där alla samarbetar och är engagerade.

Coompanion Väst finansieras av Tillväxtverket, Västra Götalandsregionen, Fyrbodals- och Skaraborgs kommunalförbund, konsultintäkter, våra medlemmar och EU-medel vilket gör det möjligt för oss att ge rådgivning kostnadsfritt.

  • Tillväxten är stark i kooperativa företag
  • Formen är skräddarsydd för samarbete
  • Kooperativa företag håller längre

Kontakt

Boka en tid för kostnadsfri rådgivning genom att ringa eller e-posta oss.

Välkommen!

 

 

 

Coompanion Väst i Fyrbodal

0705-92 90 95
fyrbodal@coompanion.se

Ann Uggla Flodin, VL/Diplom. rådgivare
070-592 90 95
ann.uggla.flodin@coompanion.se

Lotta Forslind, Diplom. rådgivare
070-598 90 95
lotta.forslind@coompanion.se

Camilla Olsson, Diplom. rådgivare
070-260 20 69
camilla.olsson@coompanion.se

Hanna Holmqvist, Rådgivare
070-960 26 84
hanna.holmqvist@coompanion.se

Coompanion Väst i Sjuhärad

033-435 79 20
sjuharad@coompanion.se

Carina Krii, Tf. VL/Diplom. rådgivare
0733-70 10 91
carina.krii@coompanion.se

Kerstin Hallenrud, Tf. VL/Diplom. rådgivare
0708-17 72 39
kerstin.hallenrud@coompanion.se

Coompanion Väst i Skaraborg

0515-155 50
skaraborg@coompanion.se

Maria Henriksson, VL/rådgivare
0515-700 421
maria.henriksson@coompanion.se

Kristina Berneholm, Diplom. rådgivare
0515-700 422
kristina.berneholm@coompanion.se

Burim Berisha, Rådgivare
0515-700 423
burim.berisha@coompanion.se

Coompanion Väst i Fyrbodal

Kontoret ligger i Trollhättan och vi arbetar i hela Fyrbodal samt i Lilla Edet.

Coompanion Väst i Sjuhärad

Kontoret ligger i Borås. Besöksadress till Coompanion Väst i Sjuhärad är Skaraborgsvägen 3. Postadressen är:
Box 8080, 501 18 Borås.

 

Coompanion Väst i Skaraborg

Kontoret ligger i Falköping och vi arbetar i hela Skaraborg.


Nyhetsbrev

Välkommen att prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Ange namn och e-postadress nedan för att anmäla dig till vår sändlista!

Namn

E-post

Lämna följande fält tomt

Kalendarium